Az ötödik kontinens

Ausztrália

Terület: 7,69 milló km2 (Magyarország:93036 km2)
Népesség: 19,4 millió (Magyarország:10,3 millió)
Nyelv: Angol
Fizetőeszköz: Ausztrál Dollár ( kb. 210 Ft. )

Távolság a legészakibb és legdélibb pont között: 3700 km
Távolság a legkeletibb és legnyugatibb pont között: 4000 km
Az ország legészakibb pontja: Cape York, Queensland (10° 41?D)
Az ország legdélibb pontja: South East Cape Tasmania (43° 39’D)
Az ország legnyugatibb pontja: Steep Point, Western Australia (113° 09′ K)
Az ország legkeletibb pontja: Cape Byron, New South Wales (146° 22’K)

au-3
.

Ausztrália az ötödik földrész, egy óriási sziget, mint ahogy a mellékelt térkép is szemlélteti. Központi területe egy kiterjedt medence, amelyet nyugaton az ősi Gondwana-masszívum maradványa, az Ausztráliai-tábla határol. Területén hatalmas, alacsony fennsíkok, romos őshegységek, szigethegyek találhatók. Ennek a medencének a keleti határa a Nagy Vízválasztó-hegység (Ausztráliai-Kordillerák), mely 3000 kilométer hosszú, legmagasabb pontja – egyben Ausztrália legmagasabb pontja is – a Mount Kosciusko, amely 2228 méter magas. A hegységet keskeny síkság követi a parton. Ausztrália egyik szimbóluma az Uluru szikla (Ayers Rock).

Sydney

Sydney Ausztrália egyik legismertebb városa, az ország keleti részén fekszik, a Tasman-tenger partján. Sydney Új-Dél-Wales állam székhelye. Lakossága közel 3 millió, de elővárosaival együtt 3,5 millió (itt él a lakosság egyötöde). Ausztrália legrégibb városa, még a 18. század végén alapították. Sydney fejlődése főként kikötőjének köszönhető, mely igen jelentős áruforgalmat bonyolít le (gabona- és gyapotexport, nyersolajimport).

[youtube_sc url=http://www.youtube.com/watch?v=caEZJznBD5I]

Canberra

Ausztrália fővárosa, annak ellenére, hogy a kisebb városok közé tartozik, lakossága elővárosokkal is csak 273 ezer fő. Canberra Sydney városától délnyugatra fekszik, itt található az ausztrál Parlament, a Tudományos Akadémia, valamint híres egyeteme is.

Brisbane

Brisbane kikötőváros Ausztrália keleti oldalán, a Csendes-óceán partján, Queensland állam fővárosa. Brisbane Lakossága 1,1 millió fő. Jellemző a hajógyártás, a vegyipar, és az autógyártás.

[youtube_sc url=http://www.youtube.com/watch?v=ecWjFufDNCQ]

Melbourne

Melbourne a Port Phillip-öböl partján fekvő város, Victoria állam székhelye. Melbourne lakosainak a száma közel 3 millió. A várost 1835-ben alapították, 1850-től egyre több aranyásó jelent meg, a század végére már százezres város volt, a 20. században pedig további rohamos fejlődésnek indult. Melbourne 1901 és 1927 között Ausztrália fővárosa volt. Nagy forgalmú kikötő, fontos a vegyipara, gépipara és az autógyártás. Közigazgatási, kulturális és pénzügyi központ. Melbourne két alkalommal (1956 és 1976) nyári olimpiát is rendezett. Sok magyar kivándorló is lakik a városban.

[youtube_sc url=http://www.youtube.com/watch?v=7Uylhn5dHMU]

Perth

Perth Ausztrália egyik kikötővárosa, az Indiai-óceán partján fekszik, Nyugat-Ausztrália állam székhelye. Lakosainak száma több mint 1 millió. Perth jelentős ipari központ, fontos a fém- és élelmiszeripar, a kőolaj-finomítás, valamint a gépgyártás.

[youtube_sc url=http://www.youtube.com/watch?v=eclPvG5kEp0]